Vi kender vist alle til scenariet med at pengepungen kan være en anelse tom på denne tid af månenden, og vi kender nok også alle til scenariet med et halv tomt køleskab og den værste; en kombination af begge….
Her kommer der et lille trick til hvordan du kan få en smagfuld salat med næsten ingen ingredienser. Salaten her ser måske en anelse kedelig ud, men døm den endelig ikke på dens udseende, for den er fuld af smag – Tricket her ligger i at riste nogle solsikkekerner og vende dem med lidt olivenolie og noget røget paprika og så har man det lækreste drys og smagsgiver til det kål eller grøntsag, man har tilbage i grøntsagsskuffen.
Så står du med med et spidskål eller en pose gulerødder og ikke en krone på lommen og gerne vil servere en lækker salat, så gå på opdagelse i dit køkken. Du har helt sikket nogle nødder eller kerner, en sjat olivenolie har du sikker også, måske en citron eller noget æblecidereddike, salt skulle også gerne være at finde og en eller anden for for krydderier har du helt sikkert også. – jeg brugte solsikkekerner og røget paprika. Men græskarkerner eller mandler vil også sagtens kunne bruges, og en alm. paprika, spidskommen eller tørrede krydderurter ville også være gode smagsgivere til de ristede nødder eller kerner.
Så giv endelig ikke op hvis du har en halv tom grøntsagsskuffe og ingen penge at handle for. Du vil sagtens kunne trylle en lækker salat ud af dit basislager alligevel.
Her kommer opskriften på min version af Fattigrøvs salaten:
1 spidskål
1 spsk æblecidereddike
1 spsk olivenolie
Havsalt og friskkværnet peber
En håndfuld solsikkekerner
1 tsk olivenolie
1/4 tsk røget paprika
Snit spidskålen fint på et mandolinjern.
Vend det med æblecidereddike, olivenolie, salt og peber.
På en tør varm pande ristes solsikkekernerne gyldne. Panden tages af varmen, tilsæt olivenolie og paprika og vend det godt rundt.
Anret spidskålen i en skål eller på et fad og drys med de ristede solsikkekerner.
Og så er der serveret!

Ej, det var da en god løsning her dagen før vi får løn ;o)
Jeg er simpelthen så dårlig til at komme nødder og kerner i/på min salat. Jeg glemmer dem og tænker ikke rigtig over, at de lige kan give det ekstra pift, der skal til.
Jeg har faktisk købt røget paprika for nylig, så det kunne være, at jeg skulle forsøge mig i aften 🙂
Må jeg spørge hvor du har købt det røgede paprika?
Hæ hæ, sådan ser mit tilbehør også ofte ud. Nok halvdelen af gangene, er det spidskål vendt i et eller andet olie/dressing halløj! Det er billigt, og det smager godt, det møg! 😛
Jeg vil også vide, hvor du har din paprika fra? Den er mega fin.. 🙂
Jeg vil også spørge hvor du har købt den smukke paprika henne??? Så fin!
Nødder er bare sådan et lækkert pift til salater, jeg bruger dem nærmest hele tiden. Jeg syntes lige de giver det sidste pift til en salat (:
Den har jeg købte hos Krydderiet i torvehallerne (:
Det smager nemlig møg godt!!! (:
Den røgede paprika har jeg købt hos Krydderiet i Torvehallerne 🙂
Den er nemlig bare så fin, jeg har den også til at stå fremme hele tiden (-:
Jeg har købt den hos Krydderiet i Torvehallerne (: